• İstanbul0 °C
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Çocuklar İçin Duyu Bütünleme Aktiviteleri - Carol Kranowitz
05 Kasım 2020 Perşembe 19:19

Çocuklar İçin Duyu Bütünleme Aktiviteleri - Carol Kranowitz

70 yıllık öğretim ve öğrenim yaşamlarının getirdiği büyük tecrübeyle çocukların motor gelişim becerilerine yönelik sayısız çalışma ortaya koyan Carol Stock Kranowitz ve Joye Newman,

Sola Kidz yayınları tarafından basılan Çocuklar İçin Duyu Bütünleme Aktiviteleri isimli kitapla bilişsel ve duyusal gelişim safhalarına ışık tutuyor. 2020’de Türkçe olarak yayımlanan bu eser başlangıç, orta ve ileri seviyede duyusal bütünleme etkinliklerini bünyesinde barındırıyor. Çocuklar, aileler ve eğitmenler için farklı yaş gruplarındaki çocukların gelişim süreçleriyle ilgili yapılan çalışmalara dair önemli bir ölçüt olan Amerika Birleşik Devletleri menşeili Mom’s Choice Awards ödülünü kazanan Çocuklar İçin Duyu Bütünleme Aktiviteleri - Carol Kranowitz ebeveynler için bir başucu kitabı niteliğinde.

Motor Gelişim Becerileri

Ebeveynlerin motor gelişim becerilerine yönelik dikkat etmesi gereken hususları duyu bütünleme teorisinden yola çıkarak açıklayan yazarlar kitaptaki aktiviteler sayesinde çocukların gelişmesine yardımcı oluyor. İnsan vücudunun hareket etme yeteneği olarak açıklayabileceğimiz motor hareketlerinin çocuklardaki gelişim evrelerini duyu bütünleme aktiviteleriyle aileler için çok daha gözlemlenebilir hale getiren Çocuklar İçin Duyu Bütünleme Aktiviteleri  dokunma ve hareket gibi duyusal bilgilerin önemine dikkat çekiyor.

Duyusal bütünleme aktiveleriyle doğrudan ilişkili olan motor hareketlerini biraz açmak gerekiyor. Büyük kas gruplarını kullanan motor hareketleri kalın motor, küçük kas gruplarını (el ve parmak) kullanan motor hareketleriyse ince motor olarak isimlendiriliyor. Kitapta yer alan 50 temel aktivite her iki kategoride de rahatlıkla uygulayabileceğiniz örnekleri içeriyor. Nitekim çoğu zaman kendiliğinden gelişen kalın motor hareketlerini destekleyici çalışmaların bile eserde yer alması yazarların bu alandaki bilimsel yetilerinin ve özenlerinin seviyesini ortaya koyuyor.

50 Yeni ve Kolay Aktivite

2 ila 5 yaş arasındaki tüm çocuklar için gelişim süreçlerine katkıda bulunmak amacıyla rahatlıkla temin edebileceğiniz Çocuklar İçin Duyu Bütünleme Aktiviteleri, ebeveynlerin çocuklarının büyümelerine, öğrenmelerine ve yeteneklerinin gelişmesine yardımcı olabilmeleri için hazırlanmış oldukça faydalı bir kitap. 2-3 yaşından itibaren bebekten aktif bir çocuğa dönüşmeye başlayan bireyler için ince motor gelişiminin hızlandığı düşünülürse bu kitapta yer alan 50 aktivitenin tamamı hem kalın motor gelişiminin sorunsuz şekilde tamamlanması hem de ince motor gelişiminin ivme kazanması açısından oldukça dikkat çekici bir noktada duruyor.

Kitapta anlatılan 50 yeni ve kolay aktiviteyi uygulamak anne ve babaların çocuklarının duyusal gelişimiyle ilgili nelere dikkat etmeleri gerektiğini anlamaları açısından büyük önem taşıyor. Zira bu aktivitelerden en iyi şekilde yararlandığınız takdirde hem çocuklarınızın eğlenceli vakit geçirmesini sağlamanız hem de yöntemlerden en iyi şekilde yararlanır hale gelmeniz oldukça kolaylaşıyor.

Duyusal Bütünleme Aktiviteleri Örnekleri

Genel bağlamda duyusal bütünleme aktivitelerini birden fazla başlık altında değerlendirmek mümkün. Genel sakinleştirici hareketlerden bahsedilebileceği gibi motor ve postüral gelişime yönelik hareketlerden de bahsetmek mümkün.

  • Topta zıplama (egzersiz topu, zıp zıp top)
  • Dengesiz yüzeylerde emekleme ya da yürüme (Örnek: Yastıklardan yapılan bir yol)
  • Tıraş köpüğü ve oyun hamuru gibi materyallerle el ve parmak gelişimi için oyunlar oynamaya alıştırma
  • Hayvanların yürüme şekillerini taklit etme
  • Mandal takma çıkarma oyunu (Size ve kendisine ait kıyafetlere mandal takıp çıkararak oynamasını sağlayacağınız bir oyun)

Duyusal Bütünleme Teorisi

Anna Jean Ayres tarafından geliştirilen duyusal bütünleme teorisi beynimizin duyusal bilgileri düzenlendiği ve yorumladığı sürece yönelik araştırmaları içeriyor. Çocukların motor gelişim evrelerinde ortaya çıkabilecek nörolojik bozuklukları gidermek için büyük önem taşıyan bu teori Ayres’ın oluşturduğu Güney Kaliforniya Bütünleme Testi (SCSIT) ve Duyu Bütünleme ve Praksis Testi’nin (SIPT) yardımıyla bilişsel ve duyusal gelişimle ilgili uluslararası bir ölçüt niteliğine sahip olmasıyla dikkat çekiyor.

 

Mom’s Choice Awards” ödülünü kazanan bu harika kitap başlangıç, orta ve ileri seviye aktiviteler içeriyor. Her bir aktivitenin neden ve nasıl işlediği, bunun için neye ihtiyacınızın olduğunu ve nasıl daha geliştirici hâle getirebileceğinizi bu kitapta bulabilirsiniz. Ayrıca çocuğunuzun aktivitelerden en iyi şekilde yararlanabilmesi için nelere dikkat etmeniz gerektiğini de görebilirsiniz.Deneyimli ve tanınmış her iki yazar toplamda yetmiş yıllık öğretme deneyimine sahip olup, çocukların motor gelişim becerilerini kullanarak öğrenmelerine ve büyümelerine yardımcı olacak en iyi yöntemleri öğrenmişlerdir. Artık ebeveynler, çocuklarının büyümelerine, öğrenmelerine ve yeteneklerinin en iyi şekilde gelişmesine yardımcı olmak için kullanışlı aktiviteleri kullanarak çocuklarının gelişimine büyük katkılarda bulunabilecekler.
Bu haber toplam 1288 defa okunmuştur
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
EDİTÖRÜN SEÇTİKLERİ
    Tüm Hakları Saklıdır © 2013 Çocuk Sanatı | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
    Tel : 02125013434 | Haber Yazılımı: CM Bilişim